Jak zrobić ogródek w słoiku?

Jeśli nie masz czasu lub miejsca na ogródek na świeżym powietrzu, szklany ogródek z butelkami to wspaniała i łatwa w utrzymaniu alternatywa! Potrzebujesz tylko dużej szklanej butelki, odpowiedniego podłoża do sadzenia i kilku roślin. Po ułożeniu roślin tak, jak lubisz, wystarczy je od czasu do czasu podlewać i zwracać uwagę na oznaki choroby lub stłoczenie w butelce. Dowiedz się jak zrobić ogródek w słoiku!

Kwiatowe kompilacje!

Jak zrobić ogródek w słoiku? Wybranie roślin i odpowiedniego słoika

 1. Wybierz rośliny, które wymagają podobnych warunków wzrostu. Jeśli hodujesz wiele roślin w terrarium butelkowym, ważne jest, aby wybrać gatunki o podobnych wymaganiach co do światła, wilgotności i rodzaju gleby. Wybierz rośliny, zanim zaczniesz składać swój ogródek butelkowy, abyś mógł zaplanować ich potrzeby.
 2. Wybierz dużą, przezroczystą szklaną butelkę lub słoik dla swoich roślin. Poszukaj szklanej butelki lub słoika, który jest wystarczająco duży, aby pomieścić rodzaj i liczbę roślin, które chcesz uprawiać. Szkło powinno być przezroczyste i bezbarwne, aby wpuszczać światło i pozwalać łatwo zobaczyć rośliny.
 3. Kup butelkę, którą można zamknąć, aby uzyskać bardziej wilgotne środowisko. Jeśli hodujesz rośliny, które lubią wilgotne środowisko, terrarium z zamkniętą butelką to fajna opcja, która nie wymaga konserwacji. Wybierz butelkę, którą możesz zamknąć pokrywką lub korkiem, aby zapobiec parowaniu i wyeliminować potrzebę częstego podlewania.
 4. Wybierz otwartą butelkę, jeśli Twoje rośliny potrzebują mniej wody. W przypadku sukulentów i innych roślin rosnących w suchych środowiskach lepszą opcją jest otwarta butelka, słoik lub pojemnik w stylu akwarium. Umożliwi to szybsze odparowanie wody, dzięki czemu rośliny nie zostaną podmokłe.

Dodanie podłoża hodowlanego

 1. Na dno butelki dodać 5,1 cm żwiru ogrodniczego. Musisz zapewnić dobry drenaż, aby rośliny nie stały się podmokłe, co może prowadzić do gnicia korzeni i żółknięcia liści. Wlej trochę ogrodniczego żwiru lub kilka małych, czystych kamyków na dno butelki, aby nadmiar wody zebrał się tam zamiast wokół korzeni roślin.
 2. Kup ziemię doniczkową odpowiednią dla swoich roślin. Rodzaj wybranej gleby doniczkowej będzie zależał od poziomu wilgoci i rodzajów składników odżywczych, których potrzebują Twoje rośliny. Generalnie jednak będzie musiał być dobrze drenujący, bogaty w substancje organiczne i wolny od zanieczyszczeń, które mogą powodować infekcje u twoich roślin. Zbadaj rodzaj gleby doniczkowej, która jest najlepsza dla roślin, które planujesz uprawiać, i kup odpowiednią mieszankę w lokalnym centrum ogrodniczym.
 3. Umieść warstwę ziemi doniczkowej, aż butelka będzie wypełniona w 1/3. Wlej ziemię do butelki na żwir ogrodniczy. Wszelkie grudki rozbijaj rękami, aby gleba była luźna i przewiewna.

Wstawianie roślin

 1. Zaplanuj, jak chcesz, aby rośliny były ułożone w butelce. Zanim dodasz rośliny do swojej butelki, zastanów się, jaki układ Twoim zdaniem byłby najbardziej atrakcyjny. Rozłóż rośliny na płaskiej powierzchni i rozłóż je podobnie jak w butelce.
 2. W razie potrzeby przycinaj rośliny i odgarniaj ich korzenie. Dokładnie sprawdź każdą roślinę pod kątem oznak choroby, inwazji owadów lub żółknięcia liści. Przycinaj wszystkie uszkodzone lub niezdrowo wyglądające liście. Tuż przed dodaniem każdej rośliny do butelki ostrożnie wyszczotkuj nadmiar ziemi doniczkowej lub podłoża uprawowego z ich korzeni.
 3. Każdą roślinę wkładaj do pojemnika pojedynczo. Palcami lub patykiem wykonaj zagłębienie w glebie w miejscu, w którym chcesz umieścić każdą roślinę. Ostrożnie opuść rośliny do butelki i przykryj ich korzenie ziemią. Jeśli sadzisz wiele roślin, postaraj się zostawić między nimi trochę miejsca, aby miały miejsce na rozłożenie.
 4. Ubij glebę wokół każdej rośliny, aby zapewnić stabilność. Gdy rośliny są już na miejscu, poklep glebę wokół podstawy każdej rośliny. Jeśli pojemnik ma wystarczająco szeroki otwór, możesz to zrobić palcami. W przeciwnym razie będziesz musiał użyć narzędzia, takiego jak szpikulec lub kij z korkiem na końcu.
 5. Wypełnij przestrzenie między roślinami mchem. Możesz nadać swojemu terrarium ładniejszy, bardziej wykończony wygląd, wypełniając przestrzenie między roślinami. Spróbuj dodać warstwę mchu z ogrodu, aby stworzyć marzycielski, bajkowy wygląd ogrodu.
 6. Wlej niewielką ilość wody do butelki, aby spłynęła po bokach. Weź konewkę i ostrożnie wlej trochę wody wzdłuż wewnętrznej krawędzi butelki. Postaraj się, aby woda ściekała po ściankach butelki, aby nie wylewała się bezpośrednio na rośliny. Podlewaj glebę, aż będzie wilgotna, ale nie rozmoczona.
Zadbany ogródek domowy pełen roślin

Jak dbać o ogródek w słoiku?

 1. Umieść butelkę w dobrze oświetlonym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Większość roślin terrariowych nie potrzebuje bezpośredniego słońca, ale będą potrzebować światła, aby rosnąć i zachować zdrowie. Wybierz miejsce w domu, które pozostaje jasne, ale nie pozwala na dostateczną ilość słońca, aby przypalić rośliny. W tym celu często dobrze sprawdzają się okna wychodzące na wschód.
 2. Podlewaj rośliny, gdy gleba wyschnie. Od czasu do czasu sprawdzaj glebę w ogrodzie z butelkami, aby upewnić się, że nie wyschła całkowicie. Zmocz rośliny lub dodaj więcej wody w razie potrzeby. Większość roślin terrariowych radzi sobie najlepiej, gdy ich gleba jest zawsze lekko wilgotna.
 3. Usuń martwe lub chore liście. W ciągu pierwszych kilku tygodni po posadzeniu ogrodu uważnie obserwuj, czy nie ma oznak choroby lub zgnilizny. Szybko usuwaj martwe lub gnijące rośliny lub liście, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne rośliny w ogrodzie. Wyjmij i wymień każde podłoże, które ma oznaki grzyba i dodaj fungicyd do roślin, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji.
 4. Przycinaj rośliny, jeśli zaczną rosnąć za duże. Rośliny uprawiane w ogrodzie butelkowym czasami wymagają przycinania. Jeśli twoje rośliny stają się zbyt wysokie dla swojej przestrzeni, przyciąć je trochę do tyłu, aby zachęcić je do wzrostu zamiast do wzrostu. Teraz już wiesz jak zrobić ogródek w słoiku!

Jeżeli spodobał Ci się mój pomysł koniecznie odwiedź mnie na Instagramie i zostaw po sobie komentarz! Zachęcam także do sprawdzenia mojego artykułu, w którym dowiesz się jak zrobić mini ogródek w swoim pokoju.

Dodaj komentarz