Jak zrobić koszulkę tie-dye?

Koszule tie dye są prawie tak amerykańskie jak szarlotka czy baseball. Niemożliwe jest bycie smutnym nosząc kolory tie dye – szczególnie jeśli dodasz do nich swoją ulubioną tęczową bransoletkę, którą wykonałam tutaj! Podczas gdy niektóre instrukcje sugerują użycie sznurka, ja uważam, że gumki działają najlepiej. Tak czy inaczej, najważniejsze jest to, że dobrze się bawisz przygotowując starą koszulkę do przemiany w tęczowe arcydzieło w stylu tie-dye.

Najlepsza kompilacja tworzenia ubrań w stylu tie-dye!

Jaką koszulkę wybrać do wykonania tie-dye?

Zanim przejdziemy do procesu tworzenia, będziesz chciał użyć odpowiedniego rodzaju koszulki, aby zagwarantować najlepiej wyglądające wyniki farbowania tiie-dye. Nie każda koszulka będzie się nadawała.

Jak można sobie wyobrazić, białe koszulki są najczęściej wybierane. Nic innego nie pomoże indywidualnym kolorom barwnika lepiej się wyróżniać. Jednak, niektóre jasno kolorowe koszulki mogą działać dobrze dla bardziej unikalnego wyglądu, ale należy pamiętać o tym, jak barwnik pojawi się na tle. Wszystko zbyt ciemne będzie mniej lub bardziej bezcelowe.

Polecam również używanie koszulek z 100% bawełny zamiast innych tkanin. Bawełna jest świetna w zasysaniu tych kolorów i utrzymywaniu ich, nawet po wielu praniach. Wybierając nie-bawełnianą odzież, możesz ryzykować, że kolor szybko wyblaknie lub w ogóle nie będzie się trzymał.

Ponadto, nie trzeba tego mówić, ale farbowanie koszulek JEST trwałe. Nie wybieraj koszulki, której będziesz w przyszłości żałował.

Koszulka w stylu tie-dye w trakcie tworzenia
Farbowanie koszulki w wielu kolorach

Czego potrzebujesz do zrobienia koszulki tie-dye?

 • Stół
 • Folia plastikowa lub worek na śmieci
 • Woda z mydłem
 • Ręczniki papierowe
 • Bawełniane koszulki
 • Jedno wiadro na każdy kolor
 • Soda kalcynowana (utrwalacz barwników)
 • Butelka z rozpylaczem
 • Gumowe lub plastikowe rękawiczki
 • Barwniki do tkanin
 • Gumowe opaski
 • Monety i/lub sznurki
 • Szczelne plastikowe torebki

Jak zrobić koszulkę tie-dye w domu?

 1. Pranie wstępne koszulki
  Zwłaszcza jeśli koszulka nie jest całkiem nowa, przed farbowaniem dobrze ją wyprać w gorącej wodzie. Zapewnia to, że wszelkie potencjalne oleje, zabrudzenia lub inne substancje chemiczne, które mogą być odporne na barwnik są całkowicie wypłukane.

2. Przygotuj miejsce
Wybierz najlepiej miejsce na zewnątrz lub miejsce wewnątrz budynku, które jest całkowicie pokryte plastikiem lub plandekami. Jest to również dobry moment, aby założyć zniszczone ubrania lub koc zakrywający wszystko pod spodem. Pamiętaj, że pracujemy z prawdziwymi barwnikami, co oznacza, że bardzo łatwo poplamią one wszystko, co da się poplamić.

Przygotuj miejsce do farbowania, używając plandeki, plastikowej folii lub worków na śmieci, aby całkowicie przykryć stół, na którym będziesz pracować.

Umieść w pobliżu wiadro z wodą z mydłem i ręczniki papierowe. Będziesz chciał mieć je blisko, aby móc łatwo umyć ręce lub posprzątać rozlane płyny, zanim barwnik będzie miał szansę się osadzić.

3. Wybierz swoją technikę i zwiąż koszulę
Aby stworzyć różne wzory tie dye, użyj jednej z wielu różnych technik barwienia. Zasadniczo, będziesz używać gumek, sznurka i monet do tworzenia tych wzorów. Poprzez skręcanie tkanin w różne kształty i wzory, tusz będzie przesiąkać do szczelin tworząc tekstury i efekty kolorystyczne.

Ściskając tkaninę wokół pewnych obszarów i wiążąc gumkę wokół niej – lub dodając sznurek, kamyki lub monety, aby stworzyć jeszcze więcej efektów zabawy – możesz zaprojektować arcydzieło tie dye.

Istnieje wiele różnych sposobów, aby to zrobić, ale oto trzy popularne techniki, które pomogą Ci zacząć:

Spiral
Zaczynając od środka koszulki, skręć ją, aż do momentu, gdy zostanie ciasno zawinięta w gęsty, spiralny kształt. Umieść 3-4 gumki wokół zwiniętej koszulki tak, aby utworzyły 6-8 kształtów tortu o równych rozmiarach. Dodaj inny kolor tuszu na każdy “plasterek” ciasta. Zrób to po obu stronach, upewniając się, że każda strona “plastra” ma ten sam kolor barwnika.

Crumple
Zacznij od jednego końca spłaszczonej koszulki i powoli zgnieć materiał. Mniejsze zagniecenie jest lepsze, ale staraj się, aby było bardziej w kształcie grubego naleśnika, a nie kuli. Zbita koszulka utrudnia tuszowi dotarcie do wewnętrznych obszarów koszulki.

Dodaj jeden kolor tuszu na jednej stronie koszulki. Upewnij się, że nie przesadzisz z ilością, aby nie stracić tekstury tie dye. Odwróć koszulkę i powtórz czynność, używając tego samego lub innego koloru.

Bullseye
Ściśnij koszulę w miejscu, w którym chcesz, aby znajdował się środek “byczego oka” i pociągnij do góry. Umieść gumkę recepturkę około 3-4 cale poniżej miejsca uszczypnięcia. Kilka centymetrów poniżej dodaj kolejną gumkę. Kontynuuj, aż zabraknie koszulki i w zasadzie zrobić długi, tkaniny rury. W każdej sekcji, dodaj inny kolor tuszu.

Nie lubisz zasad? To też jest fajne! Czasami najlepsze projekty zdarzają się po prostu przez przypadkowe skręcanie, zwijanie lub podążanie za swoim przeczuciem. Jasne, może się to skończyć bałaganem, ale to część zabawy, prawda?

Kolorowa koszulka tie dye i barwniki
Koszulka wykonana metodą spiral

Kolejne kroki do wykonania Twojej koszulki tie-dye:

4. Przygotuj koszulkę i barwniki
Bezpieczeństwo przede wszystkim! Farbowanie rąk krawatem może brzmieć fajnie, ale jakikolwiek kontakt skóry z chemikaliami – nawet jeśli nie są toksyczne – nigdy nie jest dobrym pomysłem. Teraz jest czas, aby umieścić ręce w plastikowych lub gumowych rękawicach.

Aby barwnik lepiej przylegał do koszulek, przed dodaniem kolorów namocz zawiązane koszulki w mieszaninie sody kalcynowanej i wody na około 20 minut. Choć należy postępować zgodnie z konkretnymi instrukcjami na sody kalcynowanej, stosunek jest zwykle około ½ szklanki sody kalcynowanej do każdego litra wody.

Podczas gdy koszule są moczone, rozpocząć mieszanie razem barwników w ich oddzielnych wiaderach lub pojemnikach.

Przygotuj barwniki zgodnie z instrukcjami na każdej butelce.

5. Zacznij farbowanie
Teraz nadszedł czas na super zabawy część. Zanurz fragmenty koszuli w różnych barwnikach. Bardzo staraj się unikać mieszania kolorów barwników w wiaderkach i na samej koszuli.

6. Czekaj z cierpliwością
Po wyschnięciu, pozwól nadmiarowi barwnika skapnąć z tkaniny. Zamknij zwiniętą koszulkę w plastikowej torbie i pozwól jej tam zostać przez około 8 godzin lub całą noc. Twoja praca na razie jest skończona.

7. Płukanie

Wypłukaj koszulkę pod ciepłą wodą. Kiedy woda będzie już czysta, wykręć koszulkę i przyjrzyj się temu, co stworzyłeś. Całkiem niezłe, co? Na sam koniec wypierz swoją koszulkę i gotowe!

Dziewczynka trzyma koszulkę w stylu tie-dye
Zakończona koszulka tie dye

Jeżeli spodobał Ci się mój pomysł koniecznie odwiedź mnie na Instagramie i zostaw po sobie komentarz! Zachęcam także do sprawdzenia mojego artykułu, w którym dowiesz się jak zrobić samodzielnie kulę do kąpieli.

Dodaj komentarz