Jak wyhodować słonecznik w doniczce?

Słoneczniki to rodzime rośliny amerykańskie o wielu zastosowaniach. Ich olej jest używany do biodiesla i oleju spożywczego, a ich nasiona mogą przyrządzać smaczne przekąski. Słonecznik jest również jasnym i radosnym dodatkiem do każdego słonecznego okna lub balkonu. Uprawa słonecznika w doniczce to łatwy projekt, z którego mogą cieszyć się nawet małe dzieci. Sprawdź jak wyhodować słonecznik w doniczce?

Piosenka o słoneczniku na dobry początek!

Wybranie słonecznika i doniczki

 1. Kup nasiona słonecznika do uprawy. Możesz kupić nasiona słonecznika w lokalnej szkółce lub centrum ogrodniczym lub zamówić je online. Jeśli chcesz rzadszych odmian, możesz mieć więcej szczęścia w Internecie. Nasiona słonecznika są również sprzedawane w sklepach spożywczych i ogólnospożywczych, ale są one przeznaczone do jedzenia, a nie do uprawy. Po upieczeniu słonecznik nie wykiełkuje.
 2. Jeśli masz już w pełni rozwiniętą roślinę słonecznika, umieść nasiona z kwiatu w szczelnym pojemniku i przechowuj je w lodówce. Postaraj się jak najszybciej zasiać nasiona. Starsze nasiona mogą być trudniejsze w uprawie. Wybierz odmianę słoneczników karłowatych, aby uzyskać najlepsze wyniki, ponieważ większe odmiany najlepiej rosną w ziemi.
 3. Wybierz odmianę słonecznika. Opakowanie nasion słonecznika (lub lista na stronie internetowej) będzie jasno określać nazwę odmiany, rodzaj słonecznika i wysokość słonecznika. Jeśli robisz zakupy w lokalnym przedszkolu lub centrum ogrodniczym, możesz również poprosić o pomoc pracownika.
 4. Znajdź pojemnik o odpowiednim rozmiarze. Wybierz rozmiar pojemnika na podstawie wysokości kwiatu, który chcesz zasadzić, a także liczbę kwiatów, które chcesz umieścić w każdym pojemniku. Generalnie większość słoneczników karłowatych można sadzić w doniczkach o średnicy od 30 do 41 cm.
 5. Dodaj ziemię doniczkową i kompost. Do sadzenia słoneczników wybierz wysokiej jakości, bogatą w składniki odżywcze wierzchnią warstwę gleby lub ziemię doniczkową. Mieszanie w kompoście zapewnia również źródło pożywienia dla słoneczników.

Jak posadzić słonecznik?

 1. Wepchnij każde nasionko około 2,5 cm w ziemię. Jeśli sadzisz więcej niż jedno ziarno w pojemniku, wysiej nasiona w odległości od 10 do 13 cm, a po wysianiu nasion możesz dodać cienką warstwę kompostu na wierzchu gleby.
 2. Nasiona podlewaj codziennie. Rosnące słoneczniki potrzebują więcej wody niż większość roślin. Upewnij się, że gleba pozostaje wilgotna i dobrze przepuszczalna. Daj swoim słonecznikom co najmniej 7l. wody tygodniowo, podczas gdy nasiona kiełkują. Słoneczniki, które nie mają wystarczającej ilości wody na tych wczesnych etapach, będą miały cienkie, słabe łodygi, które nie będą w stanie utrzymać ciężkiej główki kwiatu w pozycji pionowej.
 3. Twoja gleba jest dobrze osuszona, jeśli woda przepływa przez nią stosunkowo szybko. Kałuża lub stojąca woda w garnku wskazuje na problem z drenażem.
 4. Obserwuj kiełkowanie nasion. W ciągu tygodnia do 10 dni nasiona słonecznika powinny zacząć rosnąć w małe sadzonki. W tym czasie kontynuuj codzienne podlewanie nasion i upewnij się, że gleba jest wilgotna, szczególnie wokół nasion.
Szczęśliwa rodzina na polu słonecznikowym!

Jak dbać o słonecznik w doniczce?

 1. W razie potrzeby dodaj nawóz. Podczas gdy słoneczniki niekoniecznie wymagają dodatkowego karmienia, aby rosnąć, nawóz może sprawić, że kolory na główkach kwiatów będą jaśniejsze i odważniejsze. Zacznij od płynnego nawozu roślinnego o wysokiej zawartości azotu, a następnie zmień go na nawóz zawierający więcej fosforu, gdy pączek zacznie kwitnąć.
 2. Trzymaj słonecznik w bezpośrednim świetle słonecznym. W miarę wzrostu sadzonki potrzebują jak największej ilości bezpośredniego światła słonecznego, aby łodygi były grube i mocne oraz mogły utrzymać dużą główkę kwiatu. Po wyrośnięciu słonecznik powinien mieć od 6 do 8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie.
 3. Podlewaj słonecznik kilka razy w tygodniu. Spodziewaj się częstszego podlewania słoneczników niż innych roślin. Sprawdzaj glebę codziennie lub dwa – powinna być stale wilgotna. Generalnie, dawaj swoim słonecznikom około 7l wody tygodniowo.
 4. W razie potrzeby postaw słonecznik. Niektóre odmiany karłów mogą nie rosnąć wystarczająco wysoko, aby wymagać wsparcia. Jednakże, jeśli twoje słoneczniki osiągną wysokość metra lub więcej, powinny być zakotwiczone w czymś, co zapobiegnie opadaniu główki kwiatu.
 5. Zbierz nasiona. Jeśli masz odmianę słonecznika z jadalnymi nasionami, pozwól kwiatowi umrzeć na łodydze. Nasiona również dojrzewają i wysychają. Jeśli twoje słoneczniki są na zewnątrz, przykryj je siatką lub papierową torbą, aby ptaki nie zjadły wszystkich nasion. Teraz już wiesz jak wyhodować słonecznik w doniczce!

Jeżeli spodobał Ci się mój pomysł pokaż go znajomym i zostaw po sobie komentarz! Zachęcam także do sprawdzenia mojego artykułu, w którym dowiesz się jak zrobić półkę na książki z palety!

Dodaj komentarz