Jak wyczyścić żelazko?

Brudne żelazko może przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza jeśli masz do załatwienia duży ładunek prania. Z biegiem czasu woda może pozostawić osady mineralne. Jeśli użyjesz sprayu do skrobi lub innego produktu, może to spowodować pozostawienie mazi na płycie żelazka. Na szczęście żelazka są stosunkowo łatwe do czyszczenia, zwłaszcza jeśli robisz to regularnie. Sprawdź jak wyczyścić żelazko!

Sprawdź najlepszą kompilację czyszczenia!

Jak wyczyścić żelazko z użyciem octu i soli?

 1. Wymieszaj dwie części białego octu i jedną część soli. Tę mieszankę podgrzejesz na piecu na średnim ogniu. Podgrzewaj, aż sól się rozpuści, ale unikaj zagotowania octu.
 2. Pozostaw mieszaninę do ostygnięcia. Pozostaw gorący ocet do ostygnięcia. Chcesz, żeby było ciepło, ale nie gorąco.
 3. Zanurz czystą szmatkę w mieszance octu. Mieszankę użyjesz do wyczyszczenia płyty żelazka, pocierając schłodzoną mieszankę o spód żelazka.
 4. Wypłucz żelazko. Po zakończeniu czyszczenia należy usunąć wszelkie pozostałości, które mogą pozostać z mieszanki. Możesz to zrobić, zanurzając czystą szmatkę w białym occie i ponownie delikatnie czyszcząc talerz żelazka.

Czyszczenie żelazka sodą

 1. Zrób pastę. Wymieszaj pastę zawierającą 1 łyżkę (15 ml) wody i 2 łyżki (6 g) sody oczyszczonej. Pasta powinna być trochę rzadka, ale nadal wystarczająco gęsta, aby mogła przykleić się do płytki żelazka.
 2. Po ostygnięciu rozprowadź pastę na talerzu żelazka. Jeśli niedawno używałeś żelazka, upewnij się, że płyta jest całkowicie zimna, zanim to zrobisz! Pastę można nakładać bezpośrednio na płytkę. Jeśli twoje żelazko jest brudne tylko w jednym miejscu, nie musisz rozprowadzać mieszanki po całym. Jeśli robisz tylko ogólne czyszczenie, możesz również rozprowadzić pastę na całej płycie.
 3. Zwilż czystą szmatkę. Użyjesz tego do usunięcia pasty, więc upewnij się, że jest czysta. Zamocz szmatkę. Wyciśnij nadmiar wody, a następnie wytrzyj pastę, którą rozprowadziłeś na żelazku.
 4. Użyj bawełnianego wacika, aby wyczyścić otwory parowe. Zanurz wacik (taki, którego ludzie używają do czyszczenia uszu) w świeżej wodzie destylowanej. Wyczyść każdy z otworów parowych za pomocą bawełnianego wacika.
 5. Napełnij zbiornik. Jeśli w żelazku pozostanie jakaś stara woda, najpierw ją opróżnij. Możesz to zrobić otwierając właz do zbiornika i odwracając go do góry nogami. Po opróżnieniu użyj wody destylowanej lub przefiltrowanej i napełnij zbiornik około 1/3 drogi.
 6. Włącz żelazko. Ustaw żelazko na najwyższe ustawienie i upewnij się, że włączone jest ustawienie pary. Na tym etapie para i ciepło usuwają grudy i osady mineralne uwięzione głęboko w otworach parowych.
 7. Wyprasuj czystą szmatkę przez kilka minut. Wybierz czystą szmatkę, której nie masz nic przeciwko zabrudzeniu. Jeśli we wnętrzu żelazka dostanie się brud, może to spowodować pozostawienie brązowych smug na szmatce. Wszystko, co musisz teraz zrobić, to wyprasować szmatkę, aby pomóc wyczyścić żelazko. Jeśli masz ręczny przycisk pary, naciskaj go często, aby uwolnić jeszcze więcej pary.
 8. Wyłącz żelazko i pozwól mu ostygnąć. Upewnij się, że stawiasz żelazko na zabezpieczonej powierzchni (np. Blacie kuchennym przykrytym ręcznikiem).
Mężczyzna prasuje wyczyszczonym żelazkiem

Inne sposoby na wyczyszczenie żelazka

 1. Wytrzyj nowy arkusz suszarki na płycie żelazka. Włącz żelazko na najniższe ustawienie. Weź świeży prześcieradło do suszarki i delikatnie pocieraj płytkę żelazka, aż zniknie cały brud i maź.
 2. Napełnij zbiornik żelazka. Powinieneś użyć białego octu i wody destylowanej lub filtrowanej, jeśli masz taką możliwość. Włącz żelazko na parę i prasuj gruby kawałek bawełnianej szmatki przez pięć minut. Spuść roztwór octu ze zbiornika i wyczyść stopę czystym ręcznikiem.
 3. Użyj pasty do zębów, aby wyczyścić stopę żelazka. Nałóż odrobinę pasty do zębów bezpośrednio na chłodną stopę, upewniając się, że trafi w kłopotliwe miejsca. Zetrzyj pastę do zębów czystą szmatką, a następnie ustaw żelazko na parze i paruj szmatkę przez pięć minut.
 4. Wyczyść lepkie żelazko gazetą. Jeśli na dnie żelazka znajduje się coś lepkiego, włącz żelazko maksymalnie do góry i wyłącz parę. Rozgrzej gorące żelazko po kawałku gazety, aż będzie czyste.

Jeżeli spodobał Ci się mój pomysł pokaż go znajomym i zostaw po sobie komentarz! Zachęcam także do sprawdzenia mojego artykułu, w którym dowiesz się jak zadbać o reflektory samochodowe.

Dodaj komentarz