Jak wyczyścić mikrofalówkę? Łatwe sposoby!

Prawdopodobnie nie zastanawiasz się zbytnio nad kuchenką mikrofalową, dopóki nie nadejdzie czas, aby ją wyczyścić. Jeśli twoja maszyna jest zakurzona, wnętrze jest poplamione jedzeniem lub zauważysz, że jedzenie nie nagrzewa się tak szybko, czas wyczyścić! Wyszoruj wnętrze kuchenki mikrofalowej ulubionym środkiem czyszczącym, takim jak cytryna, soda oczyszczona lub ocet, i wypoleruj zewnętrzną część. Twoja maszyna będzie wydajniejsza i będzie wyglądać jak nowa. Jeżeli zastanawiasz się jak wyczyścić mikrofalówkę sprawdź ten artykuł!

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej to prosta sprawa!

Jak wyczyścić mikrofalówkę mieszanką z sody?

 1. Przygotuj parujący roztwór z wodą i cytrusami lub octem. Wlej 1 szklankę (240 ml) wody do miski przeznaczonej do kuchenek mikrofalowych. Następnie do wody można dodać 2 do 3 plasterków cytrusów lub 1 łyżkę stołową (15 ml) octu. Jeśli twoja kuchenka mikrofalowa jest naprawdę brudna, rozważ dodanie zarówno cytrusów, jak i octu. Możesz użyć dowolnego rodzaju octu, takiego jak zwykły ocet biały lub ocet jabłkowy. Spróbuj dodać plasterki cytryny, pomarańczy lub limonki.
 2. Dodaj 1 łyżkę stołową (14 g) sody oczyszczonej do roztworu, jeśli kuchenka mikrofalowa pachnie. Soda oczyszczona to naturalny dezodoryzator, więc przed użyciem roztworu w kuchence mikrofalowej wymieszaj go z wodą. Soda oczyszczona wchłonie zapachy podczas podgrzewania wody.
 3. Do miski włóż drewniany szpikulec. Jeśli zamierzasz podgrzać wodę w idealnie gładkiej misce, kuchenka mikrofalowa może przegrzać płyn i spowodować pęknięcie naczynia. Aby zapobiec przegrzaniu płynu, dodaj do miski drewniany szpikulec lub drewnianą łyżkę.
 4. Mikrofaluj roztwór na „wysokim poziomie” przez 5 minut. Umieść miskę ze szpikulcem na talerzu obrotowym kuchenki mikrofalowej i zamknij drzwiczki. Mikrofaluj roztwór przez 5 minut, aby woda zaczęła wrzeć i wytworzyła parę.
 5. Odczekaj 5 minut, aby otworzyć kuchenkę mikrofalową, aby para mogła usunąć brud. Jeśli natychmiast otworzysz kuchenkę mikrofalową, para ulotni się, a roztwór czyszczący będzie niesamowicie gorący. Zamiast tego poczekaj 5 minut, zanim otworzysz drzwi.

Szorowanie mikrofali

 1. Usuń roztwór i talerz obrotowy przed umyciem go wodą z mydłem. Wyjmij miskę z roztworem i zdejmij talerz obrotowy z toru. Zdejmij talerz obrotowy i umyj go z obu stron wodą z mydłem. Podczas czyszczenia wnętrza kuchenki postaw czysty talerz obrotowy na blacie.
 2. Wyszoruj spód, boki, górę i drzwiczki wnętrza za pomocą gąbki lub szmatki. Ponieważ jedzenie często rozpryskuje się w każdym kierunku, musisz poświęcić trochę czasu na wycieranie każdej powierzchni wewnętrznej. Zanurz gąbkę lub szmatkę w przygotowanym wcześniej roztworze czyszczącym i użyj jej do wytarcia całego tłuszczu i resztek jedzenia.
 3. Wytrzyj wnętrze kuchenki mikrofalowej suchą szmatką. Po wyszorowaniu wnętrza urządzenia weź suchą szmatkę lub papierowy ręcznik i wytrzyj każdą ścianę wewnątrz kuchenki mikrofalowej. Należy również wytrzeć górę i dół urządzenia, aż całe wnętrze wyschnie.
 4. Wstaw talerz obrotowy z powrotem do kuchenki mikrofalowej. Umieść czysty talerz obrotowy na spodzie maszyny, tak aby spoczywał na prowadnicach. Jeśli nie ma go na gąsienicach, gramofon będzie wyglądał na przechylony lub może nie obracać się prawidłowo, gdy maszyna jest włączona.

Usuwanie trudnych zabrudzeń z mikrofali

 1. Zetrzyj tłuste plamy pastą z sody oczyszczonej. Wymieszaj tyle sody oczyszczonej i wody, aby powstała pasta do smarowania. Następnie przetrzyj pastę szmatką w tłustych miejscach, a następnie wytrzyj ją wilgotną szmatką.
 2. Zetrzyj żółte plamy zmywaczem do paznokci. Jeśli masz starszą kuchenkę mikrofalową, prawdopodobnie mają żółte plamy po latach użytkowania, ale można je łatwo usunąć niewielkim lakierem do paznokci. Zanurz wacik w zmywaczu do paznokci acetonowych i pocieraj żółte plamy, aż się uniosą.
 3. Wytrzyj ślady przypalenia gąbką nasączoną octem i sodą oczyszczoną. Wystarczy spalić 1 worek popcornu, a na kuchence mikrofalowej pozostaną ślady przypalenia. Na szczęście zwykle można je wyszorować, mocząc gąbkę w occie i posypując ją równą warstwą sody oczyszczonej. Pocieraj szorstką stronę gąbki po śladach, aż zostaną usunięte. Teraz już wiesz jak wyczyścić mikrofalówkę!

Jeżeli spodobał Ci się mój pomysł pokaż go znajomym i zostaw po sobie komentarz! Zachęcam także do sprawdzenia mojego artykułu, w którym dowiesz się jak wyczyścić materac!

Dodaj komentarz