Jak wyczyścić materac?

Spędzasz około jednej trzeciej swojego życia na materacu, więc jest to jeden z artykułów gospodarstwa domowego, które powinieneś zachować w czystości. Regularne czyszczenie materaca może pomóc zmniejszyć ilość alergenów w sypialni i zachować świeżość materaca przez lata. Ważne jest również, aby jak najszybciej usunąć wszelkie wycieki, aby zapobiec osadzaniu się plam lub rozwojowi pleśni. Dobra wiadomość jest taka, że ​​czyszczenie materaca nie jest zbyt trudne i możesz to zrobić za pomocą podstawowych narzędzi i składników czyszczących. Dowiedz się jak wyczyścić materac!

Blondynka odpoczywa na wyczyszczonym materacu!

Rozbieranie pościeli

 1. Usuń poduszki i dekoracje z łóżka. Zanim wyczyścisz materac, musisz usunąć wszystko, co go przykrywa. Zacznij od usunięcia górnej warstwy przedmiotów, w tym poduszek, poduszek dekoracyjnych, koców, zabawek i innych przedmiotów.
 2. Zdejmij pościel. Gdy wszystkie elementy dekoracyjne, poduszki i poszewki zostaną zdjęte z łóżka, usuń wszystkie prześcieradła zakrywające materac. Obejmuje to górne prześcieradła, prześcieradła i każdy ochraniacz na materac, który mogłeś zainstalować.
 3. Umyj pościel i pościel. Gdy wszystko jest z łóżka, a materac jest nagi, można przystąpić do czyszczenia. Pościel, pościel i poszewki na poduszki należy prać w pralce podczas czyszczenia materaca. W ten sposób zaczniesz od zupełnie świeżego łóżka.

Jak wyczyścić materac?

 1. Odkurz. Pierwszym krokiem do wyczyszczenia materaca jest odkurzanie. Spowoduje to usunięcie roztoczy, kurzu, martwego naskórka, włosów i innych zanieczyszczeń z materaca. Użyj szerokiej nasadki ze szczotką, aby odkurzyć górę materaca. Użyj długiej ssawki do tapicerki, aby dostać się do pęknięć, odkurzyć krawędzie i rury oraz wyczyścić boki i rogi.
 2. Zajmij się świeżymi wyciekami. Wszelkie niedawne wycieki, które są nadal mokre, należy natychmiast wyczyścić. Zwilż czystą szmatkę zimną wodą. Zetrzyj wyciek wilgotną szmatką. Nie pocieraj ani nie szoruj rozlanej cieczy, ponieważ może to wepchnąć ją głębiej w materac. Osuszaj, aż wchłoniesz cały nadmiar płynu.
 3. Wyraźne plamy. W małej misce wymieszać 2 łyżki (30 ml) nadtlenku wodoru i 1 łyżkę (15 ml) płynu do mycia naczyń. Użyj łyżki, aby wymieszać je razem i wytworzyć mydliny. Zanurz starą szczoteczkę do zębów w mydlinach. Delikatnie wmasuj mydliny w dotknięte obszary materaca. Zetrzyj nadmiar środka czyszczącego czystą, wilgotną szmatką.
 4. Usuń biologiczne plamy za pomocą enzymatycznego środka czyszczącego. Spryskaj czystą szmatkę środkiem czyszczącym zawierającym enzym. Zetrzyj plamę szmatką, aby ją nasycić. Pozostaw środek czyszczący enzymatyczny na około 15 minut. Wytrzyj obszar tą samą szmatką, aby usunąć plamę. Wytrzyj obszar czystą szmatką zwilżoną zimną wodą.
 5. Posyp materac sodą oczyszczoną. Gdy uporasz się z plamami, możesz wyczyścić i odświeżyć cały materac. W tym celu posyp całą powierzchnię materaca obficie posypką sodą oczyszczoną.
 6. Daj sodzie czas na wchłonięcie zapachów. Pozostaw sodę oczyszczoną na materacu przez co najmniej 30 minut. To da mu czas na rozłożenie kwasów, pochłonięcie zapachów i wchłonięcie płynu pozostałego po czyszczeniu miejscowym.
 7. Ponownie odkurz materac. Kiedy soda zdąży usiąść, odkurz materac, aby usunąć sodę oczyszczoną. Weźmiesz ze sobą kwasy, zapachy i płyny, które wchłonęła soda oczyszczona. Użyj szczotki, aby pokryć górę materaca, a długą nasadkę, aby dostać się do rogów, pęknięć, szwów i rur.
 8. Wypuść materac na powietrze. Gdy materac jest czysty, dobrze jest pozostawić go na chwilę do wywietrzenia, aby jakikolwiek płyn pozostały w materacu mógł wyschnąć. Wilgoć uwięziona wewnątrz materaca może prowadzić do pleśni, która będzie bardzo trudna do usunięcia.

Jak zabezpieczyć materac?

 1. Odwróć lub obróć materac. W przypadku konwencjonalnych materacy, które nie mają wyznaczonej górnej i dolnej części, odwróć materac, aby spać po drugiej stronie. W przypadku materacy, które mają wyznaczoną górę i dół, obróć materac o 180 stopni. Zapewni to równomierne zużycie powierzchni materaca.
 2. Zastosuj ochraniacz na materac. Ochraniacz na materac to plastikowa obudowa, której możesz użyć, aby zabezpieczyć materac. Nakładasz poszewkę na materac tak, jak w przypadku kołdry i poszwy na kołdrę. Następnie zamknij zamek błyskawiczny, aby uszczelnić materac i chronić go przed zalaniem, kurzem, brudem, plamami, a nawet pluskwami.
 3. Posłać. Kiedy materac jest czysty, suchy, odwrócony i zabezpieczony, możesz posłać łóżko czystą pościelą. Zacznij od prześcieradła z gumką, a następnie prześcieradła górnego. Odłóż poduszki z powrotem do ich futerałów i zwróć wszystkie poduszki, koce i dekoracje również do łóżka. Teraz już wiesz jak wyczyścić materac!

Jeżeli spodobał Ci się mój pomysł pokaż go znajomym i zostaw po sobie komentarz! Zachęcam także do sprawdzenia mojego artykułu, w którym dowiesz się jak zrobić prezenty DIY!

Dodaj komentarz