Jak wyczyścić klawiaturę?

Klawiatury brudzą się po długim użytkowaniu, nawet jeśli nie jesz lub nie palisz regularnie w ich pobliżu. Z biegiem czasu kurz i inne zabrudzenia wpływają na wydajność klawiatury. W większości przypadków, aby klawiatura działała, wystarczy ogólne czyszczenie sprężonym powietrzem i alkoholem izopropylowym. Sprawdź jak wyczyścić klawiaturę!

Czarna wyczyszczona klawiatura!

Usuwanie zanieczyszczeń z klawiatury

 1. Wyłącz komputer i odłącz wszystkie kable połączeniowe zanim dowiesz się jak wyczyścić klawiaturę. Aby chronić sprzęt przed uszkodzeniem, przed przystąpieniem do czyszczenia klawiatury wyłącz komputer. Jeśli klawiatura jest podłączona przewodowo, wyciągnij wtyczkę łączącą ją z komputerem. Jeśli nie możesz wyjąć klawiatury, na przykład podczas czyszczenia laptopa, odłącz kabel zasilający komputera, aby wyeliminować ryzyko porażenia prądem.
 2. Odwróć klawiaturę do góry nogami, aby wytrząsnąć luźne zanieczyszczenia. Odwróć klawiaturę i zrzuć jak najwięcej luźnych zanieczyszczeń. Delikatnie potrząsaj klawiaturą. Większość okruchów jedzenia, brudu, sierści zwierząt i innych zanieczyszczeń wypada natychmiast. Przechyl klawiaturę w różnych kierunkach i dotknij jej trochę mocniej, aby wypchnąć wszelkie zauważone resztki.
 3. Użyj sprężonego powietrza, aby wydmuchać kurz i zanieczyszczenia z klawiszy. Sprężone powietrze to najbardziej niezawodne narzędzie do ogólnego czyszczenia. Trzymaj pojemnik pod kątem 45 stopni, kierując go w stronę klawiszy. Przesuwaj dyszę po klawiaturze, wypuszczając kontrolowane podmuchy powietrza. Dyszę należy zawsze trzymać 2 cm nad klawiaturą.
 4. Użyj odkurzacza do zamiatania trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Siła ssania odkurzacza pyłu usuwa najbardziej uporczywe zanieczyszczenia, które utknęły między klawiszami. Jeśli nie masz odkurzacza z wężem, spróbuj użyć zwykłego odkurzacza ze szczotką. Przejrzyj całą klawiaturę, koncentrując się szczególnie na obszarach wokół klawiszy. Większość twardych szczątków zostaje tam zaklinowana.
 5. Wyczyść okolice klawiszy bawełnianym wacikiem zamoczonym w alkoholu izopropylowym. Delikatnie zwilż bawełniany wacik, aby uniknąć dostania się zbyt dużej wilgoci pod klawisze. Wytrzyj wokół każdego klawisza, aby usunąć resztki kurzu, olejów i innych zabrudzeń. Powtórz to kilka razy w razie potrzeby, aby wyczyścić boki każdego klucza i przestrzeń wokół niego. Wymieniaj wymazy, gdy się brudzą.
 6. Wytrzyj klawiaturę szmatką zwilżoną alkoholem izopropylowym. Wybierz niestrzępiącą się szmatkę lub papierowy ręcznik, aby uniknąć wprowadzenia nowych zanieczyszczeń. Upewnij się, że po zwilżeniu ściereczka w ogóle nie kapie. Wytrzyj górną część każdego klawisza, aby usunąć pozostały kurz i inne zanieczyszczenia.
 7. Wypoleruj klawiaturę niestrzępiącą się szmatką. Wytrzyj klawiaturę po raz ostatni, aby usunąć zalegający kurz i nadmiar wilgoci. Sprawdź, czy wygląda świeżo i jak nowy. Jeśli nadal jest brudny, rozważ rozebranie go na części, aby dokładnie wyczyścić. Kiedy skończysz, podłącz klawiaturę i przeprowadź test.

Wyczyszczenie wnętrza klawiatury

 1. Wyłącz komputer i odłącz klawiaturę. Chroń swój sprzęt i siebie, dbając o wszelkie elementy elektryczne. Najpierw wyłącz komputer, a następnie odłącz od niego klawiaturę. Jeśli używasz klawiatury bezprzewodowej, wyjmij baterie.
 2. Ściągnij klucze śrubokrętem, jeśli można je wyjąć. Klawisze większości nowoczesnych klawiatur mieszczą się na małych klipsach i są łatwe do usunięcia. Wsuń płaski śrubokręt lub nóż do masła pod róg klucza i lekko go podważ. Następnie spróbuj wyciągnąć klucz prosto do góry palcami. Może być konieczne poruszenie nim lub podważenie przeciwnej strony, aby zsunąć go z zacisku.
 3. Odkręć klawiaturę i rozłącz ją, jeśli to możliwe. Odwróć klawiaturę i poszukaj śrub. Niektóre klawiatury składają się z połączonych ze sobą płyt czołowych. Jeśli klawiatura ma śruby, zdejmij dolną płytę czołową, aby umyć ją oddzielnie. Sprawdź, czy pod etykietami klawiatury nie ma ukrytych śrub.
 4. Umieść klucze w durszlaku, aby umyć je w ciepłej wodzie. Rozłóż ręcznik obok zlewu. Wypuść ciepłą wodę z kranu, zbierając klucze do durszlaka. Następnie umieść durszlak pod bieżącą wodą, obracając ręcznie klawisze, aby je wypłukać. Za pomocą durszlaka większość wody i zanieczyszczeń spłukuje się natychmiast. Kiedy skończysz, połóż klawisze na ręczniku, aby zakończyć suszenie.

Co dalej? Jak wyczyścić klawiaturę?

 1. Umyj pusty panel czołowy mydłem i ciepłą wodą. Przenieś panel czołowy do durszlaka lub miski. Spróbuj wypłukać ciepłą wodą. Usuń uporczywe zanieczyszczenia wodą z mydłem i ściereczką z mikrofibry. Kiedy skończysz, odłóż panel czołowy do wyschnięcia.
 2. Przetrzyj drugą połowę klawiatury szmatką i alkoholem izopropylowym. Zwilż czystą, niestrzępiącą się szmatkę alkoholem izopropylowym. Wytrzyj pozostały panel czołowy, aby usunąć jak najwięcej zanieczyszczeń. Obejdź łodygi, które normalnie trzymają klucze na miejscu.
 3. Oczyść trzpienie kluczy bawełnianymi wacikami zamoczonymi w alkoholu izopropylowym. Zakończ czyszczenie klawiatury, wycierając pozostałe zanieczyszczenia. Kluczowe łodygi to małe wieżyczki lub klipsy umieszczone na górze klawiatury. Wytrzyj wokół łodyg, aby usunąć zanieczyszczenia z płyty czołowej. Następnie zwilż bawełniany wacik kroplą roztworu czyszczącego, aby wytrzeć wierzch każdej łodygi.
 4. Pozostaw klawiaturę do wyschnięcia na 2 do 3 dni. Znajdź miejsce na blacie, aby położyć części komputera. Rozłóż ręczniki, a następnie ułóż na nich elementy. Trzymaj części wystawione na świeże powietrze, aby je wysuszyć.
 5. Wymień części klawiatury i przetestuj. Złóż klawiaturę w odwrotnej kolejności. W przypadku większości klawiatur należy najpierw podłączyć panele czołowe. Przykręć je z powrotem, a następnie umieść klucze na zaciskach lub trzpieniach. Zwykle wszystko, co musisz zrobić, to wsunąć klucze na klipsy, aby zatrzasnąć je na miejscu. Teraz już wiesz jak wyczyścić klawiaturę w prawidłowy sposób!

Jeżeli spodobał Ci się mój pomysł pokaż go znajomym i zostaw po sobie komentarz! Zachęcam także do sprawdzenia mojego artykułu, w którym dowiesz się jak zadbać o reflektory samochodowe.

Dodaj komentarz