Jak pozbyć się plam?

Być może zastanawiasz się jak pozbyć się plam? Twoja odzież i tkaniny mogą mieć kontakt z wszelkiego rodzaju substancjami, które powodują głębokie plamy i często nie możesz ich wyczyścić, dopóki plama nie wyschnie i nie zastygnie. Istnieje jednak kilka wypróbowanych i prawdziwych metod usuwania plam, które już zostały wprowadzone. Stosowanie wybielacza tlenowego to standardowa metoda, która może usunąć większość powszechnych plam.

Wytatuowany tata z córkami na fioletowym tle w brudnych ubraniach zaskoczony
Zaskoczony rudowłosy tata z córkami na rękach, jak zwalczyć takie plamy?

Jak pozbyć się plam wybielaczem?

 1. Kup wybielacz tlenowy. Do wyboru jest wiele, ale OxiClean jest prawdopodobnie najłatwiejszy do rozpoznania. Preferujesz konkretny produkt, który kupujesz, ale powinieneś szukać formuły w proszku, która zawiera nadwęglan sodu i węglan sodu. Inne wypełniacze zmniejszą skuteczność produktu.
 2. Znajdź odpowiedni rozmiar pojemnika. Potrzebujesz pojemnika, który zmieści się do elementu, który chcesz wyczyścić, oraz wystarczającej ilości wody, aby element mógł wsiąknąć. W przypadku małych przedmiotów dobrze sprawdza się zlew lub wiadro. W przypadku czegoś dużego, takiego jak pościel lub kołdra, może być konieczne znalezienie czystego kosza na śmieci lub dużej plastikowej wanny.
 3. Napełnij pojemnik gorącą wodą. Chociaż czasami zaleca się używanie zimnej wody, aby uniknąć osadzania plam, wybielacz tlenowy wymaga do działania gorącej wody. W przypadku większości przedmiotów potrzebujesz wystarczającej ilości wody, aby całkowicie zanurzyć kawałek w wodzie.
 4. Dodaj wybielacz tlenowy zgodnie z instrukcją na etykiecie produktu. Chcesz postępować zgodnie z instrukcją użycia produktu, ponieważ różne produkty mają różne poziomy stężenia. Uważne przestrzeganie etykiety zapewni, że użyjesz odpowiedniej ilości. Zamieszaj również wybielacz, aby pomóc mu się rozpuścić. Woda powinna być mętna i lekko ziarnista.
 5. Namocz tkaninę. Potrzebny czas zależy od rodzaju i stopnia zabrudzenia. Być może wystarczy pozostawić kawałek namoczony przez około 30 minut. Aby uzyskać najlepsze wyniki, pozwól przedmiotowi moczyć się przez około 5-6 godzin, ponieważ jest to czas, w którym wybielacz tlenowy pozostanie aktywny. Sprawdzaj kawałek tkaniny co godzinę, aby zobaczyć, jak dobrze plama blednie.
 6. Umyj przedmiot. Po tym, jak przedmiot przesiąknie i plama zniknie, wypierz ją tak, jak zwykle. Możesz również dodać trochę więcej wybielacza tlenowego do cyklu prania, aby go dodatkowo wzmocnić.

Kilka porad na różne plamy!

 1. Plamy z trawy usuń octem. Zabrudzoną część tkaniny namoczyć w nierozcieńczonym białym occie na 30 minut. W zależności od wielkości plamy i rozmiaru ubrania, napełnij dużą miskę lub umywalkę wystarczającą ilością octu, aby pokryć plamę i pozwolić tkaninie nasiąknąć. Następnie wypierz ubranie tak, jak zwykle. Jeśli plama pozostaje po praniu, nie susz jej. Potraktuj to ponownie.
 2. Plamy z atramentu usuń lakierem do włosów. Umieść ręcznik papierowy pod poplamioną częścią przedmiotu. Spryskaj plamę dużą ilością lakieru w aerozolu. Lekko przetrzyj plamę innym ręcznikiem papierowym. Ręcznik papierowy pod ściereczką ma zapobiegać wsiąkaniu plamy w inne części. Może to zająć trochę czasu, w zależności od ilości atramentu w ściereczce, więc powtarzaj proces natryskiwania i wycierania, aż atrament zostanie usunięty.

Jak jeszcze możesz usunąć plamy?

 1. Usuń plamy potu za pomocą pokruszonej aspiryny i wody. Zmiażdż trzy niepowleczone aspiryny tyłem łyżki i wymieszaj z ½ szklanki wody o temperaturze pokojowej. Pozwól poplamionej tkaninie zanurzyć się w tej mieszance przez 2-3 godziny. Następnie wypierz ubranie jak zwykle.
 2. Plamy z krwi usuń nadtlenkiem wodoru lub zmiękczaczem do mięsa. Jeśli próbujesz wyczyścić plamy na bazie białka, zwłaszcza z krwi, nadtlenek wodoru i zmiękczacz do mięsa są świetnym wyborem, ponieważ rozkładają białko. Zastosuj nadtlenek wodoru lub równe części środka zmiękczającego mięso i wodę na plamę i pozostaw na kilka minut.
 3. Wymieszaj sodę oczyszczoną i wodę. Połącz cztery łyżki sody oczyszczonej w ¼ szklanki letniej wody i wymieszaj na pastę. Zastosuj to obficie na plamę i wetrzyj ją palcem lub szczoteczką do zębów. Pozostaw pastę na chwilę, aby w pełni zadziałała.

Jeżeli spodobał Ci się mój pomysł koniecznie odwiedź mnie na Instagramie i zostaw po sobie komentarz! Zachęcam także do sprawdzenia mojego artykułu, w którym dowiesz się jak usunąć gumę do żucia z ubrań.

Dodaj komentarz