Jak dbać o domowe rośliny?

Jeśli kiedykolwiek miałeś roślinę domową, która szybko usycha i więdnie, możesz pomyśleć, że nie masz zielonego kciuka lub nie nadajesz się do uprawy roślin. Cóż, jesteśmy tutaj, aby Ci powiedzieć, że tak nie jest! Prawda jest taka, że ​​każdy może być dobrym właścicielem rośliny, a to naprawdę nie jest skomplikowane, obiecujemy. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć, aby dbać o rośliny domowe, od podlewania, przez wymagania dotyczące światła słonecznego, po nawozy.

Zapewnij swoim roślinom stały dostęp do wody

 1. Utrzymuj glebę doniczkową wilgotną, ale nie mokrą. Jeśli gleba jest zbyt sucha lub nadmiernie podlewana, może to uszkodzić korzenie rośliny i uniemożliwić jej wzrost. W niektórych przypadkach niedostateczne lub nadmierne podlewanie rośliny może ją również zabić. Rośliny o bujnych, grubych liściach wymagają więcej wody niż rośliny o liściach woskowych lub skórzastych. Nie ma określonej częstotliwości, która działa dla wszystkich roślin domowych. Zamiast tego musisz określić, jaki rodzaj rośliny posiadasz, i postępować zgodnie ze wskazówkami, jak często ją podlewać, badając jej konkretny typ.
 2. Wbij palec w ziemię, aby określić, jak mokra jest pod powierzchnią. Jeśli wbijasz palec w glebę po kostkę, możesz poczuć, czy Twoja roślina potrzebuje więcej wody. Jeśli gleba wydaje się wilgotna, nie musisz jej podlewać. Nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzenia, który należy naprawić. Jeśli wydaje się, że jest suchy, prawdopodobnie trzeba go podlać.
 3. Używać wody o temperaturze pokojowej. 20 ° C to najlepsza temperatura, aby utrzymać wodę, której używasz do podlewania roślin. Możesz użyć termometru do określenia temperatury wody lub pozostawić wodę po nalaniu i pozwolić jej osiągnąć temperaturę pokojową.
 4. Użyj ręcznego miernika wilgotności, aby zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia gleby. Mierniki wilgotności to najdokładniejszy sposób określenia poziomu nawodnienia roślin. Mechanizm sonduje leżącą pod spodem glebę, aby uzyskać informacje na temat jej nawodnienia.
 5. Wybierz doniczkę, która ma dobry drenaż. Ilość drenażu w doniczce, w której trzymasz swoją roślinę, jest bardzo ważna, ponieważ nadmierne lub niedonapielanie rośliny może ją uszkodzić lub zabić. Upewnij się, że na dnie garnka znajdują się otwory drenażowe.

Jak dbać o domowe rośliny?

 1. Wybierz miejsce w domu, które jest odpowiednio nasłonecznione. Rośliny potrzebują światła słonecznego, aby przejść fotosyntezę. Jakość, czas trwania i intensywność światła wpływają na wzrost rośliny.
 2. Nie przesuwaj zbyt często swoich roślin. Rośliny aklimatyzują się w swoim otoczeniu dość wolno, więc najlepiej jest nie przemieszczać ich zbyt często. Obejmuje to również umieszczenie go w miejscu, w którym nastąpiłaby drastyczna zmiana temperatury.
 3. Zwiększ wilgotność w pomieszczeniu. Suche powietrze może dobrze służyć niektórym roślinom, takim jak kaktusy, ale większość roślin wymaga wilgoci, zwłaszcza rośliny tropikalne. Możesz kupić nawilżacz pokojowy z chłodną mgiełką i upewnić się, że jest wystarczająco blisko, aby zapewnić roślinie wilgoć z powietrza, ale nie zmoczyć liści ani kwiatów.
 4. Napełnij garnek zbilansowanym nawozem 10-10-10. Większość roślin doniczkowych rozwija się w zbilansowanym nawozie 10-10-10. Rośliny domowe potrzebują składników odżywczych z gleby doniczkowej i nawozów, aby przetrwać. Jeśli nie przesadzisz rośliny lub nie dodasz do gleby nowych składników odżywczych, roślina w końcu umrze. Pierwsza liczba oznacza azot, druga oznacza fosfor, a trzecia potas.
 5. Regularnie przycinaj roślinę. Niektóre rośliny muszą mieć korzenie przycinane w różnych odstępach czasu, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, jak często należy przycinać roślinę. Roślina, która nie jest przycinana, może wymknąć się spod kontroli, a korzenie rośliny mogą wyrosnąć z doniczki lub wazonu. Regularnie przycinaj roślinę, aby była zdrowa i aby uniknąć konieczności ponownego sadzenia.
 6. Nie wlewaj herbaty ani kawy do rośliny doniczkowej. Dodanie kawy lub herbaty do rośliny doniczkowej przyciągnie muchy, które mogą pożreć roślinę w domu. Cukry sprawiają, że jest to również doskonała pożywka dla tych owadów.
Propozycja ułożenia domowych roślin w kącie

Poznaj swoje rośliny

 1. Poznaj klasyfikację swojej rośliny. Istnieje wiele internetowych encyklopedii, które możesz znaleźć, które szczegółowo opisują, w jaki sposób powinieneś dbać o określony typ rośliny doniczkowej, w tym zalecany poziom wilgotności, wytyczne dotyczące ekspozycji na światło słoneczne i przewodniki po podlewaniu. Ponieważ wiele roślin doniczkowych się różni, ważne jest, aby znaleźć to, co jest idealne dla danego typu rośliny doniczkowej.
 2. Zdaj sobie sprawę, że nie wszystkie rośliny w sprzedaży, ponieważ rośliny domowe lub doniczkowe są długoterminowymi mieszkańcami. Wiele roślin dostępnych na rynku jako rośliny domowe tak naprawdę nie pasuje do środowiska wewnętrznego. W rzeczywistości wiele osób nieświadomie kupuje te gatunki i prawdopodobnie umiera na nich. Ludzie zniechęcają się i nigdy więcej nie chcą kupować roślin domowych.
 3. Określ, czy twoja roślina jest rośliną o zielonych liściach, czy też ma kwiaty. Rośliny o zielonych liściach i kwitnące rośliny doniczkowe są różne i wymagają różnych składników odżywczych, a także różnych poziomów wody i światła słonecznego.
 4. Wybierz roślinę, która jest łatwa w pielęgnacji. Niektóre rośliny tropikalne wymagają specyficznego środowiska, aby się rozwijać, podczas gdy inne rośliny, takie jak pelargonie, palmy areca, palmy sago, potosy i rośliny żeliwne, są mało wymagające w utrzymaniu, trwałe i łatwe w pielęgnacji. Większość kaktusów i sukulentów oferuje również fantastyczne kształty i różnorodność liści, a także są łatwe w uprawie. Teraz wiesz jak dbać o domowe rośliny!

Jeżeli spodobał Ci się mój pomysł pokaż go znajomym i zostaw po sobie komentarz! Zachęcam także do sprawdzenia mojego artykułu, w którym dowiesz się jak zrobić ogórek skrzyniowy.

Dodaj komentarz